Ady és Csinszka, Arany és Petőfi, Radnóti és Gyarmati Fanni, Mészöly Miklós és Polcz Alain, Hamvas Béla, Weöres Sándor, Pilinszky, Janikovszkij Éva, John Lukács, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, József Attila és még sokan mások “vendégei” voltak a kávéházi estjeinknek. Egy pillanat alatt elrepítettek minket abba a korba, abba a hangulatba, azokba az érzésekbe, amelyek hallhatatlanná tették őket. Klasszikusaink mellett kortárs költőink, mint például Závada Péter, Simon Márton a velünk élő élet mélyebb megélésével ajándékoznak meg bennünket. A Kávéházban élő irodalom csodás élmény egy jó kávé mellett.
…”Könyvet írok. Idevaló könyvet, amit azonnal le lehet tenni, ha hozzák a levest. Újra föl lehet venni s mielőtt a szardella érkezik, még el is lehet olvasni belőle ötven sort. Esetleg százat. Két lapot vacsora előtt. Olyan könyvet, amelyik nem sértődik meg, ha olvasás közben az ember kinéz a partra és elbámészkodik valamin, amit a következő pillanatban elfelejt. El lehet veszíteni és el lehet ajándékozni. A szobában, itthon, vagy a könyvtárban semmit sem fog érni. Olvasása nem is ajánlatos. Csak fűszeres babérlevegővel élvezhető. Legjobb kávé után, amikor az ember nyugvószékben hever, illatos cigarettát szív, elolvasva belőle másfél lapot s utána édesen szundikál, mialatt a sirályok a kék víz fölött keringenek…” Hamvas Béla



Saly Noémi előadása: A pikolótól a főúrig - A káváházi szamárlétra
Irodalom- és Budapest-történész, helytörténeti írások szerzője, rádió- és tévéműsorok gyakori és népszerű szereplője, a Nagy Budapest Törzsasztal egyik alapítója.
Legfontosabb témája a kávéháztörténet – ahogy ő maga meghatározza: „a régi budapesti élet elbűvölő esszenciája”.

TELTHÁZ! Peking - Frei Tamás felolvasóestje
Helyszín: Cafe Frei Károly körút – 1075 Budapest, Károly krt. 9.
Időpont: 19:00-20:30 között
Regisztráció: előzetes regisztráció a helyszínen, szeptember szeptember 25-től
Közönségtalálkozó Frei Tamással, aki felolvas készülő, jövőre megjelenő regényéből, a Peking című konspirációs thrillerből. Várunk minden kávé- könyvrajongót erre a zártkörű programra A Kávéházak Éjszakáján. A részvétel ingyenes, de a korlátozott férőhely miatt előzetes helyszíni regisztráció szükséges.
Program típus:irodalmi
Helyszín:Cafe Frei Károly krt.
időpont: vasárnap 19-20:30

Beszélgetés Mihály Gyulával, a korszak nagy ismerőjével, aki nem mellesleg a legnagyobb kávéházi relikvia-gyűjteménnyel rendelkezik. Melyik kávéház volt Ady Endre törzshelye? Kik ültek a Japán kávéházban a művészek asztalánál? Hányféle ásványvizet szolgáltak fel a kávéházakban? A beszélgetés moderátora Sal Endre, a www.ujsagmuzeum.hu alapító-főszerkesztője, a Mi, Magyarok a századelőn című könyv szerzője.

Pokolbéli világnéző Faludy Györggyel
versszínházi monodráma Faludy György életéről és költészetéről
Faludy György volt talán az utolsó élő képviselője irodalmunkban annak az egyetemes görög és latin kulturális értékeket ismerő költő-gondolkodó generációnak, amely a századelő magyar irodalmát meghatározta.
E rendhagyó irodalom- és történelemórának is beillő előadásunk ennek a páratlan, sokat vitatott, sokak által szeretett és sokak által nem szeretett költő-kalandornak állít emléket.
Elgondolkodtató, hogy a József Attilánál mindössze 5 esztendővel, Radnóti Miklósnál egy esztendővel fiatalabb költőt kortársunkként emlegetjük. Ez a tény igazán izgalmas gondolatokat indít el a sors és az egyéni vállalások kérdésében.
Faludy 2 alkalommal is emigrált hazájából. Először a fasiszta diktatúra elől menekült, majd pár évvel később a kommunista diktatúra kényszerítette országa elhagyására.
Bejárta, belakta a fél világot. Élt Párizsban, Marokkóban, New Yorkban, Torontóban, Máltán és még sorolhatnánk.
Még életében bekerült az Encyclopedia Britannicá-ba, parkot nevezett el róla a kanadai állam Torontóban és webes források szerint irodalmi Nobel-díjra is jelölték az '50-es években.
De ki volt ez a világfi? Az átlag magyar ember annyit tud róla, hogy nem hordott zoknit, 60 évvel fiatalabb feleséggel bosszantotta irigyeit és hogy Francois Villont átköltéseivel ő tette igazán népszerűvé Magyarországon?
Az előadás csodálatos nyelvi anyaga, a XX. századon átívelő lebilincselő és humoros élettörténet, Faludy könnyeden drámai kedélye tanulságos és szórakoztató színházi program fiataloknak és idősebbeknek egyaránt.

Program típus:irodalmi
Helyszín:Hadik -Szatyor Bár
időpont: szombat 17h
Medgyes Péter - Varga Korintár Pál: Diplomaták mesélik 2. beszélgetőtárs: Odze György
Medgyes Péter - Varga Koritár Pál: Diplomaták mesélik 2. című könyve a Kávéházak Éjszakája eseménysorozat keretében kerül bemutatásra. Az írókkal Odze György beszélget. "Amikor két évvel ezelőtt a kezembe került a Diplomaták mesélik c. kötet, bevallom először magam is azt hittem, ez csupán egy anekdotagyűjtemény, amivel kiérdemesült hölgyek és urak egymást szórakoztatják, mint egy afféle szakmai érettségi találkozón. Aztán, ahogy olvasni kezdtem a könyvet, rájöttem, sokkal többről van szó. A színes történetekből nem csak egy sokak számára titokzatos szakma finomságai derülnek ki, hanem megismerhetjük a közelmúlt történelmének, politikai összefüggéseinek néhány érdekes háttérrészletét és különböző kultúrák szokásait is. Az első kötet sikerén felbuzdulva a kiadó most a folytatással rukkolt elő, ami nem kevésbé tanulságos és szórakoztató. A történeteket az is változatossá teszi, hogy a szerzők között nemcsak úgynevezett karrierdiplomatákat találunk, vagyis akiknek ez a szakmájuk, hanem nagyszerű műfordítókat, legendás újságírókat és egyetemi professzorokat, tábornokot, írót, színészt, történészt, akik életük egy-egy szakaszában diplomáciai szolgálatot teljesítettek." Kepes András

Program típus:irodalmi
Helyszín:Hadik -Szatyor Bár
időpont: vasárnap 18h
Bródy János: Saját hangon beszélgetőtárs: Vitáris Iván
„Hát hadd legyek az, aki eddig is mindig voltam
Ha szeretsz, fogadj el úgy, ahogy vagyok
És ha nincs szükséged rám, azt is megértem
Én csak védtelen áldozatokat vigasztalok
Kérlek hidd el, jobb lenne úgy, hogy
Ha figyelnél egy kicsit rám
És nem állnánk egymással szemben
A Mariana-árok két oldalán”
(Mariana-árok, részlet)
Bródy János (1946, Budapest)
Bródy János 2021-ben töltötte be 75. életévét. Ebből az alkalomból bocsátjuk közre ezt a válogatást, amely a sokszínű és kiterjedt életmű 75 dalszövegét tartalmazza (plusz egy ráadást). Amikor azt a 75 dalszöveget kerestük, amelyekkel leginkább jellemezni tudjuk a még mindig aktívan alkotó művészt, abból indultunk ki, hogy Bródy János nemcsak kivételes tehetségű zeneszerző és szövegíró, hanem egyben saját dalait előadó művész, és nem kis meglepetéssel állapítottuk meg, hogy ha összeszedjük az önálló lemezeken szereplő dalokat és kihagyunk néhányat, amelyeket a szerző eredetileg másoknak írt, éppen kijön a számmisztikában hívők számára kedves 75 dalszöveg.

Hajdú Balázs: Meztelen masszázs Ottóval – beszélgetőtárs: Király Levente
"Oly sokan viselkednek Kína módra, míg Balu maga a Hunniába szakadt Tibet. Nem akarja; az. Buddhista párpercesek korunk egyik legeredetibb gondolkodójától."
Bödőcs Tibor
"1982-ben születtem Szentesen. Ezt a részt a "nagyok" is így kezdik. Később mindenféle dolgokat csináltam, sokfelé, majd végül otthon kellett maradnom, így megírtam ezt a könyvet. Jó szórakozást, és egy kis komolyságot!"
Hajdú Balázs


Budapest október 9-10

43 BESZÉLGETÉS : Demjén Ferenctől Vitray Tamásig könyvbemutató
Sz. Koncz Istvánnal, a kötet szerzőjével Meglepetésvendég Gerendás Péter!
43 BESZÉLGETÉS kötetbemutató és +1 Beszélgetés Gerendás Péterrel!
Demjén Ferenctől Vitray Tamásig
Sz. Koncz István
"Az utolsók között mentem el, és az elsők között jöttem haza - hirdette magáról Zwack Péter. Kíváncsi voltam a történetre, az emberre. De kíváncsi voltam Pick Tamásra is, akinek nem sikerült megmentenie a család számára a szalámigyártást.
Program típus:irodalmi
Helyszín:Ibolya Presszó
időpont: vasárnap 19h

Program típus:irodalmi
Helyszín:Zsolnay Kávéház
időpont: szombat 18:30
Az esten feltét nélkül garníroz a Zsolnay Kávéház felszolgáló csapata.
Az irodalmi esten való részvétel feltétele a helyszíni fogyasztás:
Az eseményen való részvételre előzetes regisztráció itt: zsolnaykavehazakejszakaja@gmail.com
egy pohár bor – vörös az ajándékunk!
egy pohár Furmint az ajándékunk!
Olívás zöldségnyárs (V,LF,GF) - Olíva, szárított paradicsom, avokádó, gomba 2.900 Ft
+ egy pohár vörös bor az ajándékunk!
Zsolnay Trilógia – Eszterházy, Dobos és Zserbo falatok, kávé vagy tea. 2.900 Ft
+ egy pohár édes desszert bor az ajándékunk!

Program típus:irodalmi
Helyszín:Három Holló
időpont: vasárnap 17h

Program típus:irodalmi
Helyszín:Három Holló
időpont: vasárnap 19h
A Nyugat indulásának éveiben, az irodalom megújulásával párhuzamosan, a magyar társadalomban megindult egy csendes forradalom. Polgári nők serege vágyott vagy kényszerült arra, hogy otthagyva a „privát mamuskaéletet”, egzisztenciát, sikert és megbecsülést vívjon ki magának – saját jogon. Ennek az átmeneti kornak emblematikus figurái a folyóirat körül íróként, múzsaként, feleségként, barátként szereplő nők, akiknek sorsa és munkássága ma már elhomályosult része kulturális emlékezetünknek. A nőNYUGAT róluk szól. Szerelmeikről, házasságukról, sikereikről, kudarcaikról. Elhallgatott és kimondott, leírt és elfeledett szavaikról. Éleslátásukról, amellyel magukat és kortársaikat szenvedélyes elemzés alá veszik. A nőNYUGAT nem hangos irodalomtörténet, és nem kíván megkésett elégtételt nyújtani a nagy férfiak árnyékában élő és író nőknek. Legalábbis nem úgy. Ha van egy szóba sűríthető szándék, akkor az a beszéd: beszéljünk róluk, általuk magunkról, beszéljünk nőről és férfiról, beszéljünk arról, hogy miként éljünk teljes életet, és hogyan szembesüljünk ennek elborzasztó lehetetlenségével.


A Kvartett panelházaspárjának rutinos mindennapjait különös esemény zavarja meg: egy Amerikából érkező idegen kopogtat be hozzájuk, s azt hajtogatja, hogy a családfő, az Öreg mentette meg az életét ’56-ban, hisz ő figyelmeztette a forradalom után sejthető számonkérésekre. A váratlan Vendég sok évtized múltán sem feledi az Öreg jóságát, s most drága ajándékokkal szeretné meghálálni az egykori segítséget. Csakhogy a múltban ragadt és gyanakvó családfő árulónak nevezi a Vendéget, és kitessékeli. Egyszerre szívbemarkoló, szánalmas és groteszk beszélgetésnek leszünk tanúi – amikor a Vendég próbálja meggyőzni az Öreget a napnál is világosabb igazságról, amelyet az valamiért nem hajlandó meghallgatni, még kevésbé megérteni...Műfaj: Szórakoztató, Dráma
Színház: Pesti Színház
Szerző: Spiró György
Rendező: Marton László
Időtartam: 110 perc

Az E-Színház vetítése után találkozhattok az íróval, aki új könyvét is dedikálja

Érdekes írások - érdekes Novellák igazi Magvetős hangulatban!


Mészáros Dorka: Nem biztos, hogy visszajövök – krimi egy kriminológustól
Mit érdemel az a bűnös…? Teszi fel a kérdést Mészáros Dorka író, kriminológus, kommunikációs szakértő új könyve, a Nem biztos, hogy visszajövök borítóján. A pörgős, huszonnégy óra alatt játszódó krimi főszereplői tanárok, akik egy eltűnt diák után nyomoznak. A zárt közösség dinamikája mozgatja a szálakat, a szereplők döntései határozzák meg a cselekményt. Társadalmi problémák egy mikroközösségen keresztül láttatva, a realitás és az őrület keveredése egy karakterkrimiben.
A Kávéházak éjszakáján Mészáros Dorka új krimijének karaktereit felhasználva beszél különböző devianciákról, a viktimológiáról, az áldozathibáztatásról, a tekintélyelvűségről, a moralitás kérdésességéről, a pszichopátiáról, a serdülőkor jellegzetességeiről, a szexuális zaklatásról, bántalmazásról. Ki irányít egy zárt közösségben? Bűncselekménynek számít-e valami, ami felett mindenki szemet huny? Egyáltalán, mitől lesz elítélendő egy viselkedés? Miért hallgatnak az áldozatok? Meddig terjed egy tanár felelőssége? Milyen eszközei vannak egy diáknak? A tanárok miért nem hívták a rendőrséget? És a legfontosabb, mit érdemel a bűnös?
A könyvről:
Péntek este, az érettségire előkészítő hétvége.
A bentlakásos gimnáziumból eltűnik egy diák. Alig pár hónappal a tizenhét éves Tekla öngyilkossága után nem hiányzik egy újabb botrány az intézménynek. Ráadásul Tekla halála kapcsán az a pletyka kering a diákok között, hogy az iskola réme, a Kertész les újabb és újabb áldozatokra.
A gimnázium jó híre védelmében a tanárok úgy döntenek, nem értesítik a friss esetről a rendőrséget, hanem maguk kezdenek nyomozni. Arra azonban nem számítanak, hogy a kutatás során a saját gyarlóságaikkal és bűneikkel kell elszámolniuk.
A titkokkal és elfojtott érzelmekkel teli nyomozás során kiderül, hogy a Győryben semmi sem az, aminek látszik.
A Nem biztos, hogy visszajövök a népszerű tinikönyszerző, Mészáros Dorka első, felnőtteknek szóló regénye.

Légrádi Gergely - Alkalomadtán c. készülő regényéből olvas fel
Légrádi Gergely író, ügyvéd, 5 kötetes szerző Alkalomadtán című készülő regényéből olvas fel részleteket október 9-én, szombaton 17:00-kor a Mantra Coffee Bar-ban, a Kávéházak Éjszakája szervezésében!
A családregény a generációk óta elhallgatott titkokról, szándékosan elferdített múltról, sebekről és kimondatlanságokról szól a család négy tagjának különböző szemszögeiből. Épülhet –e jövő az elhallgatott múltra? Formálódhat-e boldogság az elfojtás talaján? A felolvasás után kötetlen beszélgetésre invitáljuk a résztvevőket.
Szeretettel várjuk október 9-én, szombaton 17:00-kor a Mantra Coffee Bar-ba, a Kávéházak Éjszakája szervezésében!
Részlet a készülő regényből:
„Olvastunk, a szokásos módon szótlanul, egymás mellett. Csend volt a házban, anyád sem volt otthon. Talán elment valahová, mert mozgását, motoszkálását sem lehetett hallani. Először arra lettem figyelmes, hogy mélyeket sóhajtasz. Felnéztem, és azt láttam, ugyanúgy olvasol, ahogy máskor szoktál. Aztán minta dünnyögtél volna valamit. De az is lehet, hogy dudorásztál. Nem tudom, ennyi idő távlatából nehéz megmondani. Akárhogy is, a szemem sarkából figyeltelek. Kíváncsian vártam, mi sül ki ebből. Elcsendesülsz vagy épp ellenkezőleg, megszólalsz? Mi lesz a következő reakciód? Egyáltalán, mi történik veled? És legfőbbképpen, miért? A motyogás, sóhajtás aztán elhalkult, majd megszűnt. Újra csend lett. A megszokott hangok kísértek minket. Levegővétel, lapozás, új póz keresése. Faltad tovább a sorokat, rám se hederítettél. Úgy tűnt, minden visszatér a régi kerékvágásba, és nyomtalanul múlik el ez a furcsa közjáték. Aztán hirtelen, minden előzmény nélkül megszólaltál. Nem néztél fel a könyvből, talán az olvasást sem szakítottad meg, mégis hangosan és jól érthetően azt kérdezted, hogy ezt most te álmodod apa, vagy én? Nem tudtam, mit feleljek. Egyáltalán, jól értettem, amit mondtál? És, ha tényleg szóltál, kíván választ ez a kérdés? Megrökönyödve néztelek, de nem adtad jelét, mit szeretnél. Elkerekedett szemmel bámultalak, hátha újra megszólalsz, hátha megerősíted, hogy várod a feleletem. Esetleg újra felteszed a kérdést: ezt te álmodod apa, vagy én? Semmi nem törte meg a várakozás csendjét. Nyugodtan olvastál tovább. Mintha mi sem történt volna. Mintha nem az életem az egyik legfontosabb kérdése hangzott volna fel.
Kár, hogy nem válaszoltam rá. Azóta sem. Akár te álmodtad, akár én.”

Hajdan Vali: Lélekvirágaim c. zenés verseskötet bemutatója
Önálló vers-estemre invitálom a verset, zenét és humort kedvelõ érdeklõdõket, valamint akik hozzám hasonlóan a
magyar nyelv szerelmesei és nem bánják, ha az est során szeretettel játszom a szavakkal és el is gondolkodtatok azokkal.
Program típus:irodalmi
Helyszín:MrSale Café
időpont: szombat 17h

Egymásra hangolva - zenés irodalmi szövegelés Légrádi Gergő és Dörnyei Szabolcs estje
Egy vasárnap délutáni kikapcsolódásra és utazásra, Légrádi Gergely és Dörnyei Szabolcs zenés irodalmi estjére hívunk a Kávéházak éjszakára szervezésében. A különleges hangulatú eseményen Légrádi Gergely író a Napfénytető című novelláskötéből olvas fel. A párhuzamok, idősíkok, kérdések és dilemmák, kételyek és valóságok, finom humorú élethelyzetek Dörnyei Szabolcs mesteri gitárjátékával megnevettetnek és elgondolkodtatnak, felbolygatnak és ellazítanak, miközben ráeszmélünk: a történetek rólunk, mindannyiunkról szólnak. Szeretettel várunk a La Nube étterembe, október 10-én, vasárnap 16:00-kor.

Program típus:irodalmi
Helyszín:MrSale Café
időpont: szombat 19h
Zsebők Csaba költő-igric estje - saját dalok és versek gitárral, tamburával"
Zsebők Csaba AMűvész Klubkávézó teraszán költőként és igricként egyaránt megmutatkozik.
Bemutatja jó néhány költeményét, a Sejtjeidben élnék és a Végtelenjeinken hajózunk című könyveiből, s a készülő harmadik verseskötetéből.
A reménybeli kötet közel húsz költeménye már megjelent irodalmi, művészeti folyóiratokban, a költő ezekből ugyancsak ízelítőt ad.
Zsebők gitárt is ragad, hogy igricként előadja nyolc-tíz megzenésített versét.
Az esten saját dalai mellett várhatóan elhangzik Cohen, Lennon, Bregovity és Dusán egy-egy műve, „ZseCsa” értelmezésében, illetve egy-két magyar és balkáni népdal.

Program típus:irodalmi
Helyszín:Cafe Frei Falk Miksa
időpont: szombat 16h
„Ez annyira jó, hogy ha nem tudnám, meg nem mondanám, hogy egy nő csinálta” Kerekasztal-beszélgetés a női művészek helyzetéről a művészettörténetben és a műkereskedelemben Martos Gábor most megjelent, Önarckép nyaklánccal – Női alkotók a műkereskedelemben című könyvében, amely a női művészeknek a világ és Magyarország műtárgypiacán elfoglalt helyzetét járja körül, miközben igyekszik rámutatni a feltűnő különbségek történelmi okaira, vizsgálja a kánont alakító múzeumok gyűjteményezési- és kiállításpolitikáját, a nemzetközi vásárok felhozatalát, az aukciósházak kínálatát és az árverési eredményeket. Moderátor: Rudolf Anica, az Új Művészet folyóirat vezető szerkesztője, a könyv szerkesztője. Beszélgetőtársak: Martos Gábor, Szöllősi-Nagy András, Nemes Judith

Program típus:irodalmi
Helyszín:Cafe Frei Falk Miksa
időpont: szombat 17h
Mörk Leonóra - aki a regényeit többnyire műkincsek vagy régiségek köré írja - új könyve Hollandiába repít bennünket Vermeer világába.
Törött tulipánok: 1651, Hollandia. A köztársaság virágkorát éli, hajói bejárják az óceánokat, a világ négy sarkából szállítják haza távoli tájak kincseit. Jant, a fiatal festőt, Rembrandt egyik tanítványát egy gazdag amszterdami kereskedő vidéki udvarházába szólítja a megbízatása.
Az íróval Oláh Andrea beszélget
Az író egyéb könyvei:
A porcelánlány:
Egy emlékkönyv és egy biedermeier komód - ennyi jut Lilinek a családi hagyatékból. Az örökség mégis meglepetéssel szolgál: amikor a lány felfedez az interneten egy régi német udvarházról készült fotót, és rájön, hogy a századfordulós emlékkönyvben találkozott vele. De hogy került egy északnémet kastély képe 1914-ben egy miskolci polgárlány emlékkönyvébe?
Lány igazgyöngyökkel
A főhős Drezdába érkezve beleszeret a királyi kincstár barokk gyöngyfiguráiba, és egy 18. századi útinaplóban kibontakozik a gyöngyfigurák alkotójának története.

Program típus:irodalmi
Helyszín:Cafe Frei Falk Miksa
időpont: szombat 18h
Képzőművészek kihívásai és a múlt és az ihlet viharaiban.
Miért tartunk csodálatosnak ma régi alkotásokat, és azok voltak-e a maguk idejében? Híres volt-e valóban Leonardo, El Greco, Van Gogh vagy Botticelli? Ismerhetünk hasonló alakokat más korokból? Mennyire kaphatott teret valóban az ihlet, és valóban mindenkinek volt valamilyen betegsége? Szerencsésen sikerült-e minden művészeti kísérlet? Mely alkotások és művészek vesztek el teljesen? Hogyan segítette vagy gátolta a történelem egyes, ma evidensen imádott művészek és stílusok érvényesülését? Az előadás modern művészetfogyasztásunk kliséit fordítja ki sarkaiból.

Két könyv - két megközelítés. Az egyik fikció, a másik maga a történelem. Beszélgetésünkben a múltfeldolgozás, hőseink keresésének kérdéseit boncolgatjuk a kötetek írójával illetve szerkesztő-kiadójával. A Magyar Hősök hiánypótló kötet, mely a XX. Század nagy drámáinak hétköznapi hőseinek állít emléket. A könyv alapján színdarab is születik a fitala korosztály számára. A regényről: Csonka György ezredest nem csak a múltja üldözi: az Államvédelmi Hatóság rettegett nyomozói is a sarkában vannak. Jól ismeri a módszereiket, hiszen korábban maga is alkalmazta őket; tudja, hogy ha egyszer elkapják, többé nincs menekvés. Öngyilkossági kísérlete nem sikerül, és már az alkohol sem hoz megnyugvást. Nincs mese: családjával együtt el kell hagynia az országot. De vajon lehetséges-e a szökés - a disszidálás - a besúgók láthatatlan hadserege közepette? Tud-e még bízni bárkiben is? Félreállíthat-e az útból mindenkit? Cserhalmi Dániel második Ávh-regénye először elaltatja az olvasó éberségét... aztán felborítja a sakktáblát, és szanaszét röpködnek a sakkfigurák... de persze lehet, hogy ez is csak a játszma része. A könyv az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltára szakmai támogatásával készült. Cserhalmi Dániel végzettségét tekintve környezetgazdálkodási-agrármérnök, és jelenleg az Állatorvostudományi Egyetemen oktat növénytani tárgyakat. A magyar krimi rajongói azonban máshonnan ismerhetik a nevét, hiszen ő a Csengőfrász című nagy sikerű ÁVH-regény szerzője is. Most pedig újabb könyvvel örvendezteti meg a műfaj kedvelőit!
A Szibériai csapda először elaltatja az olvasó éberségét… aztán felborítja a sakktáblát, és szanaszét röpködnek a sakkfigurák… de persze lehet, hogy ez is csak a játszma része.

Kötetünk válogatás Faludy György eddig feldolgozatlan levelezéséből: a kézirattárakból és magántulajdonból összegyűjtött levelek nagyobb része Faludy írása, de közlünk hozzá írottakat is. Az írásokból kirajzolódik a költő irodalmi és baráti kapcsolatrendszere.
A Faludy-levelek terjedelme és témája rendkívül változatos, ám egyvalami közös bennük: az írójuk mesélő- és anekdotázókedve. Történetek és panaszok sorjáznak családtagokról, kortárs írókról, emigránsokról és politikusokról. A magánéleti események, életrajzi kalandok mellett persze az irodalom is teret kap: az új alkotásokról vagy az olvasmányokról szóló beszámolók adják az írások másik visszatérő témáját. Mindezt útleírások és eszmefuttatások színezik, például az élet értelméről és civilizációnk pusztulásáról.
„Az ember a legokosabban teszi, ha szűk baráti kört gyűjt lassan maga köré, két-három vagy négy embert, akikben megbízhat és akikkel megosztja a gondolatait és akiket falnak használ a külvilág ellen, ahogy az ember maga is fal az ő számukra a világ ocsmányságainak izolálására. Ez a legtöbb, amit az ember tehet, és ezen túl van sok minden vigasztaló: a természet szépsége – amelyet még nem tudtak egészen tönkretenni, bár a legjobb úton haladunk feléje – és könyvek, festmények meg zene, olykor még színház is.”
Kötetünk válogatás Faludy György eddig feldolgozatlan levelezéséből: a kézirattárakból és magántulajdonból összegyűjtött levelek nagyobb része Faludy írása, de közlünk hozzá írottakat is. Az írásokból kirajzolódik a költő irodalmi és baráti kapcsolatrendszere.
A Faludy-levelek terjedelme és témája rendkívül változatos, ám egyvalami közös bennük: az írójuk mesélő- és anekdotázókedve. Történetek és panaszok sorjáznak családtagokról, kortárs írókról, emigránsokról és politikusokról. A magánéleti események, életrajzi kalandok mellett persze az irodalom is teret kap: az új alkotásokról vagy az olvasmányokról szóló beszámolók adják az írások másik visszatérő témáját. Mindezt útleírások és eszmefuttatások színezik, például az élet értelméről és civilizációnk pusztulásáról.
Csiszár Gábor (1978) irodalomtörténész, középiskolai kutatótanár. Doktori disszertációját Faludy életművéből írta, amiért MTA Pedagógus Kutatói Pályadíjban részesült. A költő életét és munkásságát bemutató monográfia szerzője. Négy Faludy-verseskötet jelent meg szerkesztésében, legutóbb kiadónknál a Villon-balladák.

Amúgy el sem akart menni erre a másodfokú tárgyalásra. Akkor már nagyon régóta ült. Én már beletörődtem, elment mindentől a kedvem. Az egyik őr nógatta, hogy menjen el, mert itt még van esélye megmutatni, hogy ártatlan. Végül elment, de nem sok bizodalma volt a bíróban. Egyik kutya, másik eb, úgyis rábólint, puff, négy év marad, megyek vissza és kész...
Egy időre kiküldték a tárgyalóteremből, és ahogy teltek a percek, azon aggódott, hogy lekési az ebédjét a börtönben. És aztán a meglepetés, amikor visszahívták, és a bíró levétette róla a bilincset! Levették, én ott a helyszínen elájultam. (Ernő)
***
Addig nem féltem a rendőröktől. Ha láttam egy rendőrt, biztonságban éreztem magam. Ha igazoltatott, beszélgettem vele, mindig kérdeztem, milyen a rendőrmunka, így, úgy, amúgy. Most, a mai napig ha meglátok egy rendőrt, kezem-lábam jár, annyira félek... Amint felírja az adataimat, már végem van, abban a pillanatban. Nem alszom napokat akkor...
... Nem szabad bízni senkiben, mert itt vagyok élő példa. Megbíztam a rendőrökben, ők csukattak le. Megbíztam a bíróságban, és azt mondták: ha ártatlan, akkor sem sok ez a büntetés. Nagyon vigyázzon mindenki magára, én azt mondom. (Ernő)
***
Láthattam, azzal nem volt probléma. Vannak emlékei róla, hogy "bementünk mindig hozzád, és ott rácsok voltak", meg hogy "anyu azt mondta, ott dolgozol". Neki nem volt annyira rossz, nekem volt rossz, hogy bejött. Rosszabb volt, mint ha nem jött volna. Mindig odabújt hozzám, volt olyan, hogy elaludt rajtam az asztalnál, ide ráfeküdt a kezemre, ... ölelte a nyakamat. Vége volt a beszélőnek, próbáltam magamról leszedni... és akkor jön az őr, és fogja a kezem, na, adja át a gyereket. (Kopasz)

Miért "kellett" részt venni a május elsejei felvonulásokon? Miért volt mindenki úttörő, amikor a KISZ-ben és az MSZMP-be nem volt kötelező belépni?
Hogyan válhattak a Magyar Népköztársaság állampolgárai szocialista hazafiakká, és meddig kellett várni a szocialista nemzet kialakulására? A többi között ezekre a kérdésekre is keresi a választ Pap Milán nemrégiben megjelent könyve, amelyben a szerző átfogó képet ad az olvasóknak a Kádár-korszak politikai rendszerének működéséről.
Az íróval és Tóth Eszter Zsófia történész-társadalomkutatóval Botos Máté egyetemi docens, PPKE beszélget



Résztvevők: Huszárik Kata, színésznő, Lukácsy György, filmritikus, esztéta, Huszárik Zoltán Alapítvány elnöke, Rácz Anna, színművész
Program típus:irodalmi
Helyszín:Scruton-Feneketlen tó
időpont: szombat 18h

Program típus:irodalmi
Helyszín:Premier Kultcafé
időpont: vasárnap 18h
Forradalomról és más effélé emberi lomról
A Világtörténelmi kaleidoszkóp magyar szemmel című kötet szerzőjével, a Rubicon Intézet főigazgatójával, Hahner Péterrel az Intézet munkatársa, Tarján Tamás beszélget.
Dr. Hahner Péter, a PTE BTK Újkortörténeti Tanszék tanszékvezető egyetemi docense